Ukrajna EU-tagsága: Kijev a bástya, de pontosan kiket és kiktől védene az ukrán hadsereg?

Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló cikksorozatunk utolsó részében az európai védelmi alternatívákat néztük meg.

A jelentésben nem kertelnek: itt az ideje, hogy az unió pontosítsa a civil szervezet fogalmát, és jobban ellenőrizze a pénzügyi támogatásokat.
Komoly hiányosságokat tárt fel egy jelentés Brüsszel civil szervezeteknek nyújtott finanszírozása ügyében. Az Európai Számvevőszék (ECA) szerint az EU finanszírozási gyakorlata átláthatatlan és homályos – írja a Magyar Nemzet.
Laima Andrikienė, az ECA jelentésért felelős tagja átláthatatlannak és homályosnak nevezte az uniós finanszírozási gyakorlatot.
A hírportál szerint a jelentés különös figyelmet szentel a lobbizás kérdésének.
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló cikksorozatunk utolsó részében az európai védelmi alternatívákat néztük meg.
Az ECA megállapította, hogy az Európai Bizottság nem tárta fel egyértelműen az uniós támogatásokból finanszírozott civil szervezetek érdekérvényesítő tevékenységeire vonatkozó információkat.
A tanulmány alapján, közvetlen jogszabálysértésre vagy az uniós értékekkel ellentétes tevékenységre nem találtak bizonyítékot, a jelentés figyelmeztet, hogy az átláthatóság hiánya miatt ennek kockázata magasabb.
Közben az Európai Bizottság elismerte, hogy néhány esetben a civil szervezetek által benyújtott munkaprogramok konkrét érdekérvényesítési akciókat és indokolatlan lobbitevékenységeket tartalmaztak.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben Trump vámtarifákkal fenyegeti Európát, Brüsszel visszavágásra készül – de az „atomfegyver” bevetéséről még vita folyik.
Az ECA javaslatai között szerepel a civil szervezet fogalmának pontosabb meghatározása, a támogatások felhasználásának rendszeresebb ellenőrzése, valamint annak szigorúbb vizsgálata, hogy a szervezetek az uniós értékekkel összhangban működnek-e.
Nyitókép: Philippe TURPIN/Photononstop via AFP